טיפול פנים אקנה

 
 
 
 

טיפול פנים אקנה

 
 
אקנה – פצעי בגרות היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השערה. בגיל ההתבגרות ישנה הפרשת יתר של חלב. חלב זה מורכב משומנים, שברי תאים וחיידקים הנקראים P. ACNES. תחילת התהליך של היווצרות פצעון היא היתקעות של פקקי חלב בתעלות זקיקי השערות. הם הגורמים לדלקת סביב זקיק השערה. אקנה זוהי מחלת עור שכיחה ביותר, מעל 80% מהאוכלוסייה סובלים מאקנה במהלך חייהם. המחלה מופיעה בתחילת גיל ההתבגרות, ובד"כ נעלמת לבד עד גיל 25-23, אך ב- 10% מהמקרים, בעיקר אצל נשים, המחלה נשארת גם בעשורים השלישי והרביעי לחייהן.

התעלמות או טיפול לא נכון בתופעה עשויים לגרום לצלקות וכתמים בעור. טיפול שגוי יכול להיגרם כתוצאה מחיטוט בפצעים, ניסיון להוציא את המוגלה בכוח וזיהום המקום על ידי נגיעה בפצעונים בידיים לא נקיות.
אקנה המופיע בשנות הנעורים הראשונות ולפעמים מאוחר יותר כמו כן פצעים ועור שומני מפריש ובעל נטייה לפצעונים זוהי תופעה המהווה בעיה אסתטית חריפה המופיעה בדרך החל מבני נוער בעיקר וגם בגילאים מאוחרים יותר ובעיקר בעיה המופיעה בקרב נשים בגילאי 30 + אשר סובלות מאקנה שנקרא אקנה הורמונאלי אשר מתרכז בעיקר באזור הסנטר וקו הלסת.
 
 
 
מומחים לאקנה
 
אקנה קוסמטיקה – תופעה אשר מוכרת לרופאי עור רבים נובעת משימוש יתר בחומרי קוסמטיקה ואיפור שמנוניים וקומודוגנים, מעודדים ייצור קומודונים.
 
 
 
 
 

 
 
 

סיבות להופעת פצעי אקנה

 
 
ישנן סיבות רבות להופעת פצעי אקנה כמו שינויים הורמונאליים אשר מעודדים ייצור מוגבר של סבום (חלב מופרש מהעור) כשתאי העור חסומים חיידק ה P.ACNE, מתרבה ומשגשג וכתוצאה מכך נוצר פצע. מתח, סטרס ונטייה תורשתית, הינם גורמים מאיצים לאקנה על מנת לטפל בבעיות אקנה בצורה יעילה, ישנו טיפול שפותח מדובר בפיתוח טיפול דו - עומקי, המטפל בשני עומקים.
הסרת השכבה הקרנית בעדינות ועידוד הנשלה וחידוש כמו גם ייבוש ג'ל חדיר אל זקיק השערה אשר יקטול את חיידק P.ACNE, מהגורמים לאקנה, השיפור בעור הינו מהיר ויעיל.
 
 
 
טיפול בקליניקה – ישנה חשיבות מרבית לטיפול שוטף אצל הקוסמטיקאית הפרא-רפואית אשר כרוך בתהליך ניקוז של כל הנגעים וניקוי הקומודונים השחורים, חשוב במיוחד למניעת צלקות! קצב הטיפול נקבע על-ידי הקוסמטיקאית הרפואית, הקליניקה שלנו בגבעתיים מציעה שירות מגוון ואישי של טיפולי פנים.

קו מוצרים זה נשען על ניסיון של שנים ומשלב דרמטולוגים, כירורגים ורוקחים, במטרה ליצור קו מוצרים פעיל במיוחד. שימוש קבוע יוביל לשיפור משמעותי, המשך טיפול, ישמור על הישגיו וימנע מהגורמים לאקנה להתפרץ. אין סיבה ידועה ומדויקת מדוע מופיעה בעיית האקנה אצל אנשים מסוימים.

מה שידוע הוא שתופעה זו נוטה להיות תורשתית אך ישנם מספר גורמים שנמצאו קשורים לסיבות תופעת אקנה:
 
 
 
• בקרב בני נוער בעת בגרות מינית או בזמן המחזור ישנה פעילות הורמונלית ערה הגורמת לתופעת אקנה אצל חלקם.

• מתח נפשי, דרך הגברת התפוקה ההורמונלית מבלוטות יותרת הכליה.

• מזון כמו צריכת חלב ומוצריו שאינו מומלץ עקב ההורמונים המצויים בדמן של הפרות בעת החליבה.

• פעילות היפראקטיבית של בלוטות החלב - משני לגורמים ההורמונאליים.

• הצטברות של תאי עור מתים ומזיקים מזהמים אחרים.

• חיידקים בנקבוביות העור, אליהם הגוף מפתח אלרגיה.

• גירוי של העור או גירוד העור העשויים להוביל לתגובות דלקתיות.

• שימוש בתרופות מסוימות כמו סטרואידים עלול גם הוא להוביל להיווצרות התופעה.

מה עלול להביא להחמרת האקנה?
• זיעה - הזיעה המצטברת על פני העור מחמירה את החסימה של הנקבוביות. אצל העוסקים בפעילות גופנית ניתן לראות את הנגעים בעיקר בגב, בחזה, בעכוז ובירכיים ופחות בפנים.

• תזונה - רוב הרופאים אינם מקשרים בין אקנה לתזונה. אולם, התגובה למוצרי מזון שונה מאדם לאדם. ההנחה הרווחת, כי מאכלים כגון שוקולד, אגוזים, גבינה צהובה, מטוגנים וכד' עלולים להחמיר אקנה, לא הוכחה,

אך עדיין מומלץ להימנע מסוגי המזון הבאים:
אוכל שומני (בעיקר ממקור חלב), פיצוחים, ואוכל חריף (המשפיע על חלק מהאנשים).

קוסמטיקה- שימוש במוצרי קוסמטיקה לא מתאימים עלולים לגרום להתפרצות אקנה או להחמרתו, לדוגמא מוצרים כמו משחות עכאוקרמים, סומק, שפתון, צלליות עיניים, קרם לחות וקרם הגנה מהשמש, מייק-אפ, ג'ל לשיער ועוד. יש להיזהר במיוחד ממוצרים המכילים לנולין, וזלין ושמנים.

מתח נפשי- מתח נפשי יכול להחריף את האקנה בעיקר בקרב נשים צעירות.

גלולות- גלולות למניעת הריון המכילות מעט אסטרוגן ויותר פרוגסטרון. בד בבד, משפיעה גם הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון.

התעסקות מיותרת בעור- שפשוף הפנים וחיטוט בעור רחיצה מוגזמת של עור הפנים יכולים לגרום להחמרת המצב.

תקופת המחזור החודשי- בשל שינויים הורמונליים והשפעת ההורמונים על בלוטות החלב. סימפטומים של פצעי בגרות
המושג פצעי הבגרות נקרא בלועזית Acne Vulgaris.

הפצעים האלו מופיעים בעיקר בגיל ההתבגרות והלאה, אך למרות זאת ישנם מקרים שאקנה מופיעה בשנות השלושים. אקנה מופיעה בעקבות בעיה של הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב אשר משתלבת עם תאי עור מתים או מזהמים אחרים בעור וגורמת לסתימה של זקיקי השערות.

כתוצאה מכך הפרשות השומן מצטברות תחת הנקבובית הסתומה, ומעניקות מאין חממה- סביבה מושלמת ונוחה ביותר להתרבות חיידק האקנה, ה-Propionibacterium acnes.בעקבות התרבות זו מתפתחת תגובה דלקתית בזקיק הגורמת להיווצרותו ולהופעתו המטרידה של הפצע המוכר.מושגים שונים של תופעות פצעי אקנה Comedo קומדון- פצע אקנה בסיסי Whitehead פקק לבן - פצע אקנה שסתום בצורה מושלמת . Blackhead פקק שחור- פצע אקנה שאיננו סתום בצורה מושלמת .

ישנם רבים הסובלים מפוסט אקנה, הינה עמוד המסביר את הטיפול בפוסט אקנה.
 
 
 

המלצות לסובלים מאקנה:

 
• לרחוץ את הפנים פעמיים ביום בלבד.
• להשתמש בסבון עדין שאיננו מייבש את העור על מנת למנוע יובש וגירוי העלולים להחמיר את מצב האקנה• להמנע מרחיצה במים חמים (מחמיר אקנה) .
• השתמשו במטלית נקייה לכל ניגוב של הפנים.
• המנעו מ"חיטוט" בפנים בנסיון להוציא את הקומדונים או את המוגלה שהצטברה בפצעים. זה יוצר צלקות, ועלול להחמיר את האקנה.
• השתמשו בתכשירים מקלפים היכולים לקלף גם בתוך הנקבובית - כגון חומצה סליצילית. זה משפר את מעבר השומן בתוך הנקבובית והחוצה ממנה.

הסרת העור קילוף שכבת העור העליונה, במטרה למנוע הצטברות של תאי עור מתים. קטילת חיידקים מקומית טיפול בתכשירים קוטלי חיידקים אשר יסייעו במצבי אקנה קלים עד בינוניים.
המשחה או הג'ל הניתנים לטיפול מומלצים למריחה על העור הנגוע בדרך כלל פעמיים ביום, וזאת כדי ליצור שימוש נכון שישיג את המטרה ויביא להשמדת אותם חיידקים המסתתרים בנקבוביות, כדי למנוע פצעים חדשים. שימוש בתכשירים לקטילת חיידק אקנה יכולים לגרום ליובש, גירוי מקומי ואדמומיות לכן קרם לחות מתאים ויעיל עם שימוש נכון ישמור על העור כשהוא ימנע את ייבושו ובכך גם יתרום להשלמת הטיפול.

שרי ארז קוסמטיקאית פרא רפואית מתמחה בטיפול בפצעי הבגרות "אקנה"
לקבלת ייעוץ או קביעת תור לטיפול פנו אלינו טיפול באקנה במכון הקוסמטי חובה! טיפול במכון המתבצע על-ידי הקוסמטיקאית הרפואית, הינו בעל חשיבות עליונה למיגור האקנה ומניעת הצטלקות. אין להשתמש בחומרים הפעילים במשך 48-24 שעות, לאחר הטיפול בקליניקה, על-פי הוראת הקוסמטיקאית הרפואית.

הטיפול בבית: מעקב קבוע אחר הטיפול בבית יבטיח שיפור משמעותי עד כדי מיגור האקנה, עור נקי ללא פצעים, חלק, בוהק וללא סימנים. כמו כן יפחית ואף ימנע התפרצויות חוזרות.
 

לפני ואחרי טיפול באקנה

 
 
 

כיצד נוצרות צלקות אקנה:

 
אקנה יכולה להופיע במגוון צורות ודרגות חומרה, החל מפצעון ("חצ'קון") אחד על הפנים ועד לעשרות פצעונים עם מוגלה. אקנה מופיעה לרוב בפנים ומתרכזת במצח, בסנטר, באף ובלחיים. עם זאת, פצעוני אקנה יכולים להופיע גם על הצוואר, על החזה ועל הגב. במקרים של אקנה קשה, ניתן לטפל בפצעונים אלה על ידי מריחת תכשירים מיוחדים. פצעוני אקנה חולפים ונספגים בעור במקרים רבים, אם כי קיימים מקרים בהם פצעונים מוגלתיים מותירים בעור צלקות או חורים קטנים. צלקות אלה נקראות צלקות אקנה והן משוות לעור מראה "מחורר" שמזכיר לעיתים קליפה חיצונית של תפוז. עם התפתחות טיפולי האנטי אייג'ינג והטיפוח, טיפול בצלקות אקנה וטשטושן הפך להיות פופולרי.

רואקוטן:
שמו של החומר הוא איזוטרטינואין. רואקוטן מפחית את יצירת החלב בבלוטות (ולכן העור "מתייבש") למרות יתרונותיה של התרופה, היא אחת האופציות האחרונות שרופאים מציעים לטיפול באקנה. זאת בגלל תופעות הלוואי הרבות והרציניות שלה. תופעות הלוואי כוללות יובש רב של העור והריריות (עיניים, שפתיים ועוד), כאבי פרקים ושרירים, השפעה על תפקוד הכבד ורמת השומנים בדם, דיכאון, ואף תועדו מקרים של נטיות אובדניות. רואקוטן איננו ניתן לנשים הרות או המתכננות הריון, בשל יכולתו לגרום למומים עובריים. התרופה נרשמת בד"כ למקרי אקנה קשים ועקשניים, או במקרים פחות קשים אך כאלה בהם הרופא צופה משך ארוך של המחלה – למשל – בגילאי העשרים והשלושים.
כיום ישנם חומרים למריחה חיצונית המחליפים את הרואקוטן ועושים את אותה הפעולה (הורגים את חיידק הP. ACNES) מבלי לגרום נזק לגוף.

טיפולי פנים נוספים שניתן לקבל בקליניקה בגבעתיים:
מה זה פוסט אקנה? | מה זה אקנה? | טיפול פנים ביוממטרי | טיפול פנים אנטי אנג'ינג | טיפול פנים בקמטים | טיפולי פנים בכתמים